Z wielkim utęsknieniem kibice i zawodniczki pierwszoligowego zespołu piłki ręcznej kobiet SPR Gliwice oczekują rozpoczęcia nowego sezonu 2020/21. Jeszcze tylko parę tygodni.

W tym roku nastąpiła reorganizacja rozgrywek. Pierwszą ligę podzielono na trzy grupy po 10 zespołów w każdej, a o awansie do Superligi zdecydują baraże pomiędzy zwycięzcami grup.

SPR Gliwice został przydzielony do grupy B z następującymi zespołami: KPR Ruch II Chorzów, MKS Karkonosze – Jelenia Góra, ChPŁ Łódź, KS Cracovia 1906, UKS Dziewiątka Legnica, SPR Olkusz, KS Zgoda Ruda Śląska, AZS AWF Handball Wrocław, MTS Żory.

Pierwszy mecz gliwiczanki rozegrają 26 września na wyjeździe z niełatwym przeciwnikiem MKS Karkonosze – Jelenia Góra. Natomiast u siebie rozegrają spotkanie 10 października z UKS Dziewiątka Legnica.

Zdjęcie: Kamil Widuch

Zdjęcie: Kamil Widuch

Rozgrywki w pierwszej rundzie potrwają do 16 stycznia 2021 roku.

Przy okazji informujemy wszystkich zainteresowanych, że SPR Gliwice będzie rozgrywał jako gospodarz mecze przez cały sezon 2020/21 w hali sportowej w Gliwicach przy ul. Chorzowskiej 5.

Przypomnijmy, że SPR Gliwice zakończył zmagania w poprzednim sezonie 2019/2020 na szóstym miejscu. Niewiele zabrakło do piątego miejsca…

Zwycięzcą grupy B została Korona Handball Kielce, jednak nie zdołała spełnić wymogów licencyjnych i nie uzyskała awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Co nowego w SPR Gliwice?

Sprawa najważniejsza to zmiana trenera zespołu. Na własną  prośbę zrezygnowała Marta PIORUN, której bardzo dziękujemy za prawie półtoraroczną z pełnym zaangażowaniem pracę.

Nowym szkoleniowcem został 38-letni, doświadczony szkoleniowiec, Michał BOCZEK, który ostatnio prowadził zespół KPP Ruch Chorzów w Superlidze. Z tą drużyną awansował m.in. do półfinału Pucharu Polski.

Michał Boczek

Zdjęcie: FOCUS FOTO

Wcześniej trenował m.in. KS Viret CMC Zawiercie – 1 liga mężczyzn, UKS Imperium Katowice – 2 liga kobiet.

Posiada od 2013 roku uprawnienia trenera I klasy piłki ręcznej – (licencja A), członek Zarządu i Rady Trenerów Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.

– Co Pana skłoniło do podjęcia pracy w SPR Gliwice? – pytamy nowego trenera.

– Nowe, interesujące wyzwanie. SPR to utalentowana i ambitna drużyna z dużym potencjałem. Pragnę w ciągu 2 – 3 lat zbudować silny zespół, który z powodzeniem mógłby awansować do Superligi i odgrywać w niej znaczącą rolę. Uważam, że ten zespół na to stać.

– Czy wcześniej miał Pan okazję oglądać mecze gliwickiej drużyny?

– Kilka razy osobiście udało mi się zobaczyć mecze SPR-u. Są też mecze zarejestrowane w formie cyfrowej. Już przeprowadziłem pierwszą rozmowę z byłą trenerka Martą PIORUN na temat zawodniczek. Na pewno będą dalsze spotkania.

– Czy będą zmiany w składzie zespołu?

– Z przyczyn osobistych odeszła bramkarka Klaudia ZIZULEWSKA do MTS Żory. Myślę o wzmocnieniu zespołu i czynię starania o pozyskanie 2 – 3 utalentowanych zawodniczek, ale jeszcze za wcześnie na podanie konkretów. Również będzie nowy trener bramkarek. Ponadto do drużyny stale dochodzą absolwentki XI Liceum Ogólnokształcącego Sportowego Gliwice, na bazie którego oparty jest Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej ZPRP.

– Kiedy rozpoczynają się pierwsze treningi?

– Po badaniach lekarskich i testach rozpoczynamy przygotowania do sezonu od 10 sierpnia w hali przy ul. Chorzowskiej, w siłowni oraz w plenerze, w gliwickich parkach. Mamy zamiar trenować cztery razy tygodniowo. Będą również sparingi.

– Jaka jest Pana opinia na temat hali przy ul. Chorzowskiej?

– Jest to nowoczesny, ładny i funkcjonalny obiekt. Bardzo mi się podoba.

Życzymy nowemu trenerowi, podobnie jak zespołowi powodzenia, samych zwycięstw i awansu do Superligi.

Trzeba jednak pamiętać, żeby awansować do Superligi nie wystarczy tylko odpowiedni wynik sportowy, ale spełnienie wielu warunków licencyjnych, w tym najważniejszych finansowych. W grę wchodzą kwoty powyżej półtora miliona złotych. Aktualnie Stowarzyszenie SPR Sośnica Gliwice nie dysponuje takim budżetem. Dlatego zachęcamy wszystkich kibiców do wsparcia Stowarzyszenia oraz przedsiębiorstwa do współpracy strategicznej.

Andrzej KURCZAK