Historia

Sośnica to klub z bogatą przeszłością, bez dwóch zdań zasłużony dla polskiej piłki ręcznej. Początki działalności klubu sięgają kwietnia 1945 roku. Wtedy to powstała piłkarska drużyna Orzeł Sośnica. Potem nazwę klubu zmieniono na Górnik Sośnica, aż wreszcie, po sukcesach piłkarek ręcznych, na Sośnica Gliwice. To właśnie szczypiornistki rozsławiły imię Sośnicy.

Historia SPR Sośnica Gliwice

Mistrzostwo polski SPR Gliwice

Sekcję piłki ręcznej założono latem 1951 roku. Pierwszą znaną zawodniczką była Jadwiga Kostka-Rosa. Pierwsze sukcesy pojawiły się w latach 60. Z roczników 1947-49 powstała bardzo mocna ekipa, która cztery razy z rzędu zdobywała mistrzostwo Polski juniorek.

W 1966 r. gliwiczanki ponownie zostały mistrzyniami Polski. Ten rok był zresztą najlepszy w całej historii klubu, bo oprócz tytułu mistrzowskiego Sośnica zdobyła też Puchar Polski. W zespole prowadzonym przez Edwarda Rosę grały: Anna Maria Gnida, Maria Franik, Danuta Hrynowiecka, Jadwiga i Krystyna Miernik, Anna Krawczyk, Edyta Zalastowicz,  Anna Żelezna, Bronisława Nowak, Jadwiga Rosa, Karina Wolna, a także Renata Cichoń i Zdzisława Lubańska.

Sośniczanki grały na otwartym, trawiastym, a potem kortowym i asfaltowym boisku, tuż obok dzisiejszego stadionu Sośnicy. Sponsorem była miejscowa kopalnia, gdzie szczypiornistki zatrudnione były na etatach. W 1970 roku siódemka Sośnicy zdobyła Puchar Polski, a dwa lata później po raz trzeci tytuł MP.

W roku 1984 na OSM w Krapkowicach zespół rocznika 1969 ( trener Stefan Swoboda) zdobył złoty medal w Piłce Ręcznej.

Mistrzostwo polski SPR Gliwice

Zespół Sośnicy z 1994 r.

Wicemistrzostwo Sośnicy w 2001 r.

W 1996 roku medale zdobyły: seniorki, juniorki i młodziczki – srebro, a zespół startujący w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży – brąz (wicemistrzostwo Polski w 1996, 1999 i 2001 r.)

W 2007 roku, gliwiczanki spadły z ekstraklasy po naprawdę kiepskim sezonie. Wówczas szeregi elity opuścił również AZS AWF Katowice, którego sekcję piłki ręcznej wkrótce rozwiązano. Sośnica jednak nadal walczyła i to ze świetnym skutkiem – rok po degradacji wygrała rozgrywki I ligi i wydawało się, że sytuacja się wyklarowała. Ale na powrót do ekstraklasy nie pozwolił stan finansów.

W 2022 r. juniorki z roczników 2003 i 2004 zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek. Final Four odbył się w Kwidzynie. W półfinale zmierzyły się z Varsovią Warszawa, której niestety podopieczne Anny Świszcz musiały uznać wyższość. Następnie pokonały klub z Gdyni w meczu o trzecie miejsce.

SPR Sośnica Gliwice

3-krotny
Mistrz Polski

Zespół z Gliwic aż dwunastokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, w tym trzy razy na najwyższym podium.
Przez wiele lat klub działał pod nazwą KS Sośnica Gliwice w oparciu o klasy sportowe tworzone w Sośnickich szkołach.

W maju 2014 roku utworzone zostało Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice,które kontynuuje tradycje Klubu z Sośnicy.

Realizując cel jakim jest powrót do Superligi, a następnie zdobycie Mistrzostwa Polski prowadzenie klubu, od lipca 2021 r., kontynuuje specjalnie powołana spółka SPR Sośnica Gliwice sp. z o.o..