Na zakończenie wojewódzkiego etapu juniorki młodsze prowadzone przez trenera Macieja Haupę pokonały na wyjeździe wyżej klasyfikowany zespół Akademii Handballu Ruch Chorzów 21-26(12-12) w meczu XVIII kolejki tych rozgrywek i przypieczętowały trzecie miejsce w tabeli.

Już pierwsza połowa zapowiadała sensację. Gliwiczanki prowadziły dwukrotnie różnicą 3 bramek i grały bardzo dobrze w obronie. Dopiero w ostatnich minutach gospodyniom udało się wyrównać(12-12). Połowę bramek do przerwy rzuciła Aleksandra Kuźnik.

Najważniejsze dla losów tego spotkania było jednak pierwsze 10 minut II połowy. 4 pierwsze trafienia bez odpowiedzi, później, po wykorzystanym przez Olgę Zwolenik karnym, pierwsze 5-bramkowe prowadzenie(14-19). Do końca czasu nic się już nie zmieniło. Pewna gra w obronie i skuteczność gwiazd drużyny znanych już z pierwszego składu Sośnicy dały utrzymanie przewagi, która co trochę ponownie sięgała 5 bramek. Tak też było na koniec, a wynik ustaliła Kuźnik(21-26), która w całym spotkaniu trafiła aż 11 razy.

Ten wielki sukces kończy się niesamowitym wynikiem naszych zawodniczek z roczników 2001-02. Na 18 meczów uzyskały aż 14 zwycięstw i drugą pozycję przegrały jedynie negatywnym bilansem bezpośrednich starć z dysponującym znacznie szerszą i bardziej wyrównaną kadrą Chorzowem(w rundzie jesiennej przegrana 21-31). Jest to gigantyczny postęp w porównaniu do ubiegłego sezonu, w którym drużyna juniorek młodszych zakończyła rozgrywki wojewódzkie na ósmej pozycji, a ówczesna liderka zespołu – Laura Szczepanik – kontynuuje treningi w gliwickim XI LOS OSPR i reprezentowała w rozgrywkach drużynę Sośnicy II, podobnie jak kilka innych zawodniczek z rocznika 2001. Odległą pozycję zajął w sezonie 2016/17 również rocznik 2002 w rozgrywkach młodziczek.

Kluczem do tego sukcesu była znakomita gra obrony, która na przestrzeni całego sezonu straciła drugą najmniejszą liczbę bramek. Mniej tylko niepokonany lider z Zabrza, który posiada w swoich szeregach reprezentantki Polski w tej kategorii wiekowej, a rocznik 2002 zdominował swoje rozgrywki wojewódzkie w ubiegłym sezonie. Do tego bardzo skuteczne były A.Kuźnik i O.Zwolenik, które zakończyły rozgrywki na 5-tym i 6-tym miejscu w klasyfikacji strzelczyń z wynikiem odpowiednio 115 i 111 bramek. Szanse na utrzymanie 7-mej pozycji ma Agata Kalinkowska(98), której zagrażają jeszcze zawodniczki z drużyn mających mecze do uzupełnienia.

Podopieczne trenera Macieja Haupy pokonały liczne drużyny, które w poprzednich latach spisywały się znacznie lepiej w rozgrywkach stosownych kategorii wiekowych, a tak skuteczna gra w obronie i kontrataku dają sporo optymizmu co do dalszego rozwoju zawodniczek nabywających umiejętności przydatnych nie tylko w kategoriach młodzieżowych, ale również w przyszłości w drużynie seniorskiej. Seniorki reprezentują już skrzydłowe Olga Zwolenik i Aleksandra Kuźnik, które mają za sobą pierwsze występy i bramki w rozgrywkach I ligi.

Na przeciwległym biegunie znalazła się Sośnica II. Dysponująca nie tylko wyróżniającymi się wychowankami Sośnicy z rocznika 2001, ale też naborem z całego regionu i bardzo liczną kadrą, drużyna z gliwickiego OSPR zakończyła rozgrywki na 4-tym miejscu z dorobkiem 33pkt za 11 wygranych. Przed jeszcze niższym miejscem uratowało zwycięstwo w XVII kolejce nad Zgodą Ruda Sląska(27-22), które zapewniło pozytywny bilans przy równowadze punktów w tabeli. Podopieczne trenerskiego tercetu I.Łącz, M.Piorun i A.Wójcika zgromadziły trzeci najlepszy bilans bramkowy, ale zaskakująco przegrały kilka spotkań z teoretycznie słabszymi przeciwnikami.
Tym samym rocznik 2001 nie powtórzy rezultatu swoich rok starszych koleżanek, które dzięki wygranej w barażach(do udziału w nich uprawniało posiadanie w składzie uczennicy SMS-u ZPRP) awansowały do fazy ogólnopolskiej, którą zakończyły na szczeblu ostatnich 16 drużyn, a odpadły tam w wyniku skandalicznego regulaminu, który zakładał pełną pulę punktów za wygraną w serii karnych po remisie na koniec regulaminowego czasu.